W czasach powszechnej dostępności wszelkich dóbr oraz półek uginających się pod ciężarem pięknie opakowanych towarów…
Fleksografia to znana od XIX wieku technika druku wypukłego, której nazwa pochodzi od greckiego słowa flekso (giętki). Ze względu na swoje zalety, zdobywa coraz większą popularność, doskonale sprawdzając się zwłaszcza przy produkcji różnego rodzaju opakowań i etykiet.
Na czym polega druk fleksograficzny?
Najprościej mówiąc, w technice fleksograficznej oprócz szybkoschnących ciekłych farb wykorzystuje się giętkie elastyczne formy drukowe, które dawniej wykonywano z gumy, a obecnie do tego celu używa się polimerów. Pozwala to na uzyskanie druku wypukłego nie tylko na papierze, ale też na innego rodzaju powierzchniach. Największy rozwój fleksografii nastąpił w latach trzydziestych XX wieku, a współczesny postęp technologiczny umożliwia nieustającą poprawę jakości druku, dzięki czemu obecnie dorównuje on sitodrukowi czy offsetowi.
Zalety fleksografii
Jedna z głównych zalet tej technologii wynika z elastycznej formy drukowej, dzięki której druk z łatwością można nanieść nawet na nierówne, chropowate lub rozciągliwe podłoża. Oprócz klasycznego papieru można więc zadrukowywać folie, tekturę falistą, plastik czy inne giętkie materiały. To dlatego druk fleksograficzny można uznać za najbardziej wszechstronną i uniwersalną technikę, która dzięki nieustającemu rozwojowi podbija kolejne segmenty rynku. Kolejnym atutem fleksografii jest atrakcyjny koszt w porównaniu z innymi technologiami, przez co chętnie wykorzystywana jest do wielonakładowych dużych zleceń. Warto też zauważyć, że w tej technice można korzystać z ekologicznych surowców i znacznie ograniczyć stosowanie destrukcyjnie wpływających na środowisko szkodliwych chemicznych substancji. W dobie powszechnego trendu zachęcającego do ochrony natury jest to bardzo ważna i często brana pod uwagę zaleta.
Fleksografia, czyli sposób na opakowanie
Kto najczęściej korzysta z druku fleksograficznego? Zdecydowanie największą grupę stanowią producenci różnego rodzaju etykiet i opakowań wykonanych z tektury, plastiku, folii lub innych elastycznych materiałów. Stosunkowo niski koszt wydruku, bardzo dobra jakość i możliwość zadrukowania różnego typu podłoża umożliwiają stworzenie atrakcyjnych pudełek, reklamówek, toreb, saszetek czy etykiet masowo wykorzystywanych na rynku niemal w każdej branży. Zazwyczaj są to artykuły produkowane w dużych hurtowych ilościach, dlatego druk fleksograficzny jest tu mocno konkurencyjny w stosunku do innych technik, gdyż generuje znacznie mniejsze koszty bez obniżenia jakości. Dodatkowo dzięki temu, że fleksografia pozwala na ograniczenie używanych w druku substancji toksycznych, umożliwia producentom stworzenie opakowań bardziej przyjaznych dla środowiska, co dla klientów zwracających uwagę na ekologię może być istotnym czynnikiem zachęcającym do zakupu danego towaru.
Nieograniczone możliwości
Dawniej fleksografia nie gwarantowała precyzyjnego nadruku i była zazwyczaj wykorzystywana do produkcji najprostszych opakowań. Obecnie to bardzo dynamicznie rozwijająca się technika druku o niezwykle szerokim i wszechstronnym zastosowaniu. Nowoczesne maszyny i doskonałej jakości materiały pozwalają na stworzenie oryginalnych i efektownych nadruków na różnego rodzaju pudełkach czy etykietach samoprzylepnych. Warto też zauważyć, że technika ta pozwala na uszlachetnianie i nanoszenie ciekawych zdobień czy też stosowanie specjalnych farb np. zapachowych. Daje to klientom ogromne możliwości w zakresie reklamy swoich produktów, które dzięki efektownym opakowaniom stają się znacznie atrakcyjniejsze i łatwiej je sprzedać.